Acasă » 2015 » Martie » 11 » Trăiri vremelnice
12:57:25
Trăiri vremelnice

Din viata satului

 

 

    Viata hârtopenilor nu fost deloc usoară până la domnia lui Al. I. Cuza,când  datorită  reformelor  sale  dar  în  special  Legea Secularizării  Averilor  Mănăstiresti  din 1863  si  Reforma Agrară   din  1864 , împroprietărindu-i   cu  pământul   pe  care  munceau  de  secole . Lucratul  terenului  si  cresterea   animalelor  erau  activitatile  de  bază. De  atunci ,străbunii  nostri  au  trecut  prin  trei  războaie, cel  de  Independentă  (1877-1878) si cele  două  războaie mondiale(1916-1918  si  1941-1945) .De  fiecare  dată  satul nostru  a  dat   tării  tineri  si  vajnici soldati, cei mai multi dintre ei jertfindu-se  cu  eroism  pentru  apărarea  neamului.Noi, urmasii  lor  le  purtăm  profundă  recunostintă  cinstindu-le memoria.

      Anul 1900  găseste  satul  Hârtoape  era însufletit  de  cei  940  de locuitori. În anul 2011 satul nostru număra 1.291 locuitori, ocupatia  de bază  a  rămas  aceeasi  ca  acum 150  de  ani, adică agricultura  si  cresterea  animalelor ,dar  realizate  cu mijloace  moderne.
       La capitolul  economic, există  3  asociatii  agricole  care  lucrează  terenurile, dar  si  tărani  care  il  lucrează  individual,  4  mori  de  porumb, un  gater,  o  pensiune  turistică , 5  magazine  mixte  si  câteva  persoane  fizice  care  detin  utilaje  diverse (tractoare, cositori , balotiere,etc) cu  care  prestează  servicii la cetăteni.O  mică  parte  din tineri lucrează  la  diferite firme din  Pascani si  alte localităti,iar majoritatea  au  ales  calea  străinătătii, Spania ,Italia etc.Odată  cu  derularea  proiectelor de  modernizare  începute  în  2011 si altele  care  vor  începe  în  viitor, sperăm  să  vină  investitori  care  să  creeze  locuri  de  muncă  pentru  săteni.
      Primari ai comunei  Vânători,din Hârtoape,în decursul anilor au fost: Pavel Dănilă; Dumitru Dănilă; Gheorghe Blejuscă si acum Constantin Telu  Lupu.

Categorie: LADA CU ZESTRE | Vizualizări: 193 | Adăugat de: ptarcan | Tag-uri: reforma agrară, legea secularizării averilor mănăst, Viata satului | Rating: 5.0/3
Total comentarii : 0
Name:
Email: Email will not be published
Website Address: Website example
Your Comment:
Subscription:1
Security code *:
info
hârtoape pe hartă
contact
HÂRTOAPE
SAT HÂRTOAPE,COM.VÂNĂTORI
JUD IAȘI,COD POȘTAL 707578EMAIL
hartoapeofficial@gmail.com
telefoane utile
  • PRIMĂRIA VÂNĂTORI
  • -0232-715003;719109
  • POLIȚIA VÂNĂTORI
  • -0232-715004
  • DISPENSAR MEDICAL HÂRTOAPE
  • -0232-715600
  • AUTOGARA S. AGM PAȘCANI
  • -0761-775733